Check Point Research pomohl vyřešit potenciální bezpečnostní problém s funkcí „Vanity URL“ pro zkracování odkazů pro videokonference Zoom. Hackeři by mohli posílat zdánlivě neškodně vypadající pozvánky na videomeetingy Zoom, které by ovšem obsahovaly malware a umožňovaly tajně krást data nebo přihlašovací údaje.
Zoom zažil obrovský vzestup. V prosinci 2019 byl denní počet účastníků Zoom meetingů okolo 10 milionů, v dubnu 2020 už to bylo více než 300 milionů. Kyberzločinci se snaží této popularity Zoomu a dalších videokonferencí zneužít k phishingovým útokům. Check Point také upozorňuje na významný nárůst registrovaných domén a podvodných programů parazitujících na značce Zoom.
Bezpečnostní problém Vanity URL odhalil výzkumný tým v návaznosti na předchozí lednovou spolupráci. Nová bezpečnostní slabina by hackerům mohla umožnit manipulovat s Vanity URL (například https://yourcompany.zoom.us) dvěma způsoby:
- Útoky prostřednictvím přímých odkazů: Při vytváření videomeetingů by hackeři mohli změnit URL adresu pozvánky, aby obsahovala registrovanou subdoménu podle jejich výběru. Jinými slovy, pokud byl původní odkaz https://zoom.us/j/##########, útočník by jej mohl změnit na https://<název organizace>.zoom.us/j/##########. Bez odpovídajících znalostí a školení v oblasti kybernetické bezpečnosti nemusí uživatel, který obdrží takovou pozvánku, poznat, zda se jedná o pravou nebo podvodnou pozvánku.
- Útoky na specializovaná webová rozhraní Zoom: Některé organizace mají pro videokonference své vlastní webové rozhraní Zoom. Hackeři by mohli na taková rozhraní cílit a pokusit se uživatele přesměrovat, aby zadali ID meetingu do škodlivé Vanity URL, nikoli do originálního webového rozhraní Zoom. Stejně jako u útoků na přímé odkazy, nemusí oběť těchto útoků bez odpovídajícího školení a znalostí rozpoznat škodlivou URL adresu a může se jednoduše stát obětí útoku.
Pomocí obou metod by se hackeři mohli vydávat za zaměstnance vytipované organizace a krást přihlašovací údaje a další citlivé informace.