V rámci zásadní změny politiky oznámila populární aplikace pro zasílání zpráv Telegram, že poskytne IP adresy a telefonní čísla uživatelů úřadům v reakci na platné právní požadavky ve snaze omezit kriminální aktivity na platformě. „Ujasnili jsme, že IP adresy a telefonní čísla těch, kteří poruší naše pravidla, mohou být sděleny příslušným úřadům v reakci na platné právní požadavky,“ uvedl generální ředitel Telegramu Pavel Durov ve svém příspěvku.
Za tímto účelem nyní společnost výslovně uvádí: „Pokud Telegram obdrží platný příkaz od příslušných soudních orgánů, který potvrzuje, že jste podezřelí z případu zahrnujícího kriminální činnosti porušující Podmínky služby Telegram, provedeme právní analýzu požadavku a můžeme sdělit vaši IP adresu a telefonní číslo příslušným úřadům.“
Taková sdělení údajů, uvedla společnost, budou zahrnuta do periodických zpráv o transparentnosti. Dále poznamenala, že služba může shromažďovat metadata jako IP adresu, použité zařízení a aplikace Telegram a historii změn uživatelských jmen, aby bojovala proti spamu, zneužívání a dalším porušením.
Je třeba poznamenat, že předchozí verze její politiky omezovala sdílení uživatelských informací na případy zahrnující podezřelé z terorismu: „Pokud Telegram obdrží soudní příkaz, který potvrzuje, že jste podezřelí z terorismu, můžeme sdělit vaši IP adresu a telefonní číslo příslušným úřadům.“
S doprovodnými změnami došlo k aktualizaci funkce vyhledávání, aby se odstranil problematický obsah z výsledků vyhledávání a zaveden mechanizmus pro uživatele, kteří nahlásí nelegální vyhledávací termíny a materiály prostřednictvím bota @SearchReport k následnému přezkoumání a odstranění lidským týmem pro moderaci.
Aktualizace Podmínek služby Telegramu a Zásad ochrany soukromí je zásadním návratem společnosti, která po mnoho let odmítala platformu policejně regulovat, což ji proměnilo v hlavní útočiště pro kyberzločin a další nelegální aktivity, včetně pašování drog, dětské pornografie a praní špinavých peněz.
Změny byly také podníceny zatčením Durova ve Francii na základě obvinění, že společnost zavírá oči před různými zločiny, které na platformě bez kontroly prospívaly. Následně byl propuštěn na kauci, ale bylo mu nařízeno zůstat v zemi kvůli probíhajícímu vyšetřování.
Minulý týden ukrajinská vláda oznámila, že zakazuje používání Telegramu vládními úředníky, vojenským personálem a dalšími pracovníky obrany a klíčové infrastruktury, s odůvodněním národní bezpečnosti.
Zdroj: thehackernews.com