Šéfredaktor AVERIA.NEWS Petr Smolník vyzpovídal Petra Jiráska z Pracovní skupiny kybernetické bezpečnosti, AFCEA. Téma bylo jasné: nadcházející konference Future Forces.
Petr Smolník: Dobrý den Petře, já vás zdravím, ICT TV. Nacházíme se ne konferenci Sdružení AFCEA. V rámci kybernetické bezpečnosti bych Vás rád požádal, abyste pozval všechny diváky a zájemce o kybernetickou bezpečnost na konferenci Future Forces, která se bude konat na podzim opět v České republice po dvou letech.
Petr Jirásek: Dobrý den, ano, pracovní skupina kybernetické bezpečnosti AFCEA už tradičně organizuje řadu různých odborných a osvětových akcí, týkajících se kybernetické bezpečnosti, kybernetické obrany a přidružených oborů. Jednou z nich je tato konference, která se zabývá aktuálním stavem kybernetické bezpečnosti v České republice. Na ni takříkajíc naváže akce, která není tak zcela v naší režii, organizuje ji Progress Partners Advertising v rámci Future Forces Forum, jmenuje se Biometrie 2018 a naše pracovní skupina zajišťuje odbornou záštitu. Biometrie naznačuje, že se budeme zabývat biometrickými technologiemi a řešeními, ale propojíme je s tím, co je dnes velmi aktuální – a to je kryptografie a kybernetická bezpečnost. Takže bych rád pozval do Letňan 17., 18. a 19. října všechny odborníky a možná i laiky, které zajímá právě tato oblast. Budeme probírat taková zajímavá témata jako je kvantová kryptografie, biometrické technologie, použitelné třeba v chytrých hranicích, smart borders, nebo v oblastech, jako je ochrana osobní identity člověka, což je teď velmi aktuální téma. Ale budeme se zabývat třeba i budoucími komunikačními technologiemi, jako třeba 5G mobilními technologiemi a podobně.
Novinky 5G technologií byly nedávno představeny tuší m v Paříži, 4K, 8K, všechny tyto věci, to je velký proud, ten tok všech internetových informací – a o to víc to bude lákat hackery k tomu, aby v tom už byli.
Samozřejmě ono to není jen o té propustnosti, 5G technologie umožňují celou řadu věcí. Za prvé můžete na jednom čtverečním kilometru mít zapojen milion jednotek, které spolu vzájemně komunikují, takže to umožňuje spojení M2M – Machine-to-Machine. Má to nízkou latenci. Dnes 4G má tak kolem 40 ms, 5G pod jednu milisekundu. A tak podobně. A tím se bavíme mimo jiné i o té bezpečnosti. Nechtěl bych tady otevírat všechna odborná témata, přijďte do Letňan a poslechněte si ty nejlepší odborníky. Zmíním tady dvě jména: přijede pan Terry Halvorsen, specialista, kdysi šéf CIO Pentagonu, dneska výkonný prezident Samsung Electronics, nebo pan profesor Bernard Esslinger, který je autorem Cryptolu, a který v rámci jednoho takového obdobného workshopu si umožní vyzkoušet Cryptol a některé navazující technologie přímo na místě. Z toho důvodu doporučuji vzít si s sebou i notebook, a být připraven i na praktická cvičení.
Děkujeme za pozvání, budeme se těšit.
Děkujeme