Extrémní nárůst počtu DDoS útoků, který nemá za dobu jejich monitorování obdoby, zaznamenala během čtvrtého čtvrtletí 2021 bezpečnostní společnost Kaspersky. Ve srovnání s třetím loňským čtvrtletím narostl celkový počet zachycených DDoS útoků o 52 %. To je asi 4,5krát víc než ve stejném období loňského roku. Vyplývá to z aktuální zprávy DDoS útoky ve 4. čtvrtletí 2021, kterou společnost vydala.
DDoS (Distributed Denial of Service) útoky představují pro firmy a organizace, které poskytují on-line služby, velkou hrozbu. Během tohoto útoku kyberzločinci posílají na napadený webový zdroj obrovské množství požadavků s cílem zahltit hostitelský systém a zabránit správnému fungování webu. Útoky můžou trvat i několik dnů a způsobit citelné narušení provozu organizací.
Dosud nikdy jich nebylo zaznamenáno víc
Od října do konce prosince 2021 zaznamenali výzkumníci společnosti masivní nárůst počtu útoků DDoS – rekordní počet v celé historii monitorování této hrozby.
Analytici spatřují několik důvodů tak rapidního růstu počtu DDoS útoků. Za prvé, v posledních třech měsících každého roku bývají útoky DDoS vždy častější. Kvůli výprodejům a svátkům vrcholí on-line nákupy, studentům začíná zkouškové období a kyberzločinci jsou obecně aktivnější.
Za druhé, objem trhu DDoS je nepřímo úměrný stavu trhu s kryptoměnami. Kapacita pro pořádání DDoS útoků se totiž dá využívat k těžbě kryptoměn, a naopak – vlastníci botnetů mají tedy tendenci přesměrovat výkon na těžbu, když kryptoměna roste, nebo na DDoS, když klesá. Přesně to jsme pozorovali ve 4. čtvrtletí – nárůst počtu DDoS útoků na pozadí prudkého poklesu hodnoty kryptoměn.
Nejvíc útoků DDoS zaznamenali ve 4. čtvrtletí ve Spojených státech (43,55 %), v Číně (9,96 %), v Hongkongu (8,80 %), v Německu (4,85 %) a ve Francii (3,75 %).
TZ