Datové centrum v německém Frankfurtu bude poskytovat nové služby, díky kterrým firmy získají větší kontrolu nad fyzickým uložením svých dat. Centrum tak zákazníkům z Evropské unie nabídne nejvyšší úroveň transparentnosti, důvěryhodnosti a ochrany jejich nejcennějších dat.
Evropská komise odhaduje, že hodnota datové ekonomiky v EU může do roku 2020 dosáhnout 739 miliard €. Veřejný cloud umožňuje firmám vytěžit hodnotu jejich dat na maximum a zapojit umělou inteligenci do nových inovací. Proto jim nad míru záleží na místě fyzického uložení osobních dat, jejich zabezpečení a celkové ochraně. Společnosti musí být navíc připraveny dodržovat právní normy, včetně GDPR.
Mezi nové funkce a procesy dostupné v datovém centru IBM Cloud ve Frankfurtu patří:
- Technická omezení, která zabraňují datům opustit EU: Nové nástroje správy dat umožňují technicky omezit přístup ke klientským datům pouze na zaměstnance z EU. U vybraných cloudových služeb nebude možné, aby se data bez klientova výslovného souhlasu dostala mimo EU.
- Zvýšený dohled a ochrana: Hlavní prioritou firmy IBM v Evropě je zabezpečit nejcennější data evropských klientů. Klíčovou roli v procesech správy mimořádných událostí a řízení změn budou hrát zaměstnanci IBM sídlící v EU. Jejich úkolem bude prověřovat veškeré změny, které by mohly mít dopad na data klientů, i všechny požadavky o přístup k datům přicházející z oblastí mimo EU.
- Pokročilé možnosti šifrování: Klienti získají možnost šifrovat svá data pomocí vlastních klíčů, takže je budou moci rozšifrovat zase jen oni sami.
- Posílená lokální podpora: Firma IBM také rozšiřuje své evropské týmy klientské podpory, aby jim mohla v tomto regionu nabídnout nepřetržité služby.
Nové možnosti kontroly a omezování přístupu k datům se budou vztahovat na celou cloudovou architekturu od infrastruktury až po služby vyšší hodnoty, včetně umělé inteligence a datových, analytických a DevOps služeb. Díky tomu budou klienti moci IBM Cloud dále využívat jako platformu pro inovace a zvyšování hodnoty firmy. Zároveň budou mít jistotu, že jejich data nemohou technicky opustit EU a oni tím pádem splňují právní nařízení typu GDPR.
„Klienti po celém světě požadují přísnější kontrolu a zároveň lepší přehled o tom, kde jsou jejich data v cloudu uložena a zpracovávána. Evropský IBM Cloud je jedinečný v tom, že klient má data sám pod kontrolou, rozhoduje o tom, kdo k nim bude mít přístup, a zároveň si může být jistý, že zabezpečení dat budou dodržovat i zaměstnanci IBM, kteří sami pracují z EU,“ říká generální manažer pro IBM Cloud v Evropě Sebastian Krause.
Nové funkce a možnosti správy přístupu budou zákazníkům, kteří využívají IBM Cloud ve Frankfurtu, k dispozici od prosince 2017.
Autor: Petr Smolník, šéfredaktor