Říjen jako evropský měsíc kybernetické bezpečnosti je každoroční kampaň podporující zvyšování pozornosti kybernetické bezpečnosti a propagující osvědčené postupy pro on-line prostředí. I letos se v celé Evropě konají stovky aktivit – konference, workshopy, školení, webináře, prezentace atd., jejichž cílem bylo informovat veřejnost o on-line hrozbách a důležitosti posilování digitální bezpečnosti.
Hlavní pozornost byla věnována ochraně před sociálním inženýrstvím. Významně roste nebezpečí. Podvodníci se vydávají za jinou osobu a zasílají phishingové e-maily a falešné nabídky, oběti na internetu provedou různé nežádoucí kroky vedoucí k poskytnutí citlivých nebo osobních informací.
Ve druhé polovině října vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varování před aktivní phishingovou kampaní neznámého útočníka. Útoky byly potvrzeny v několika partnerských zemích, včetně vyšších desítek případů v České republice. Útočník se přitom vydával za společnosti Amazon, Microsoft a vládní instituce.
Cílem strategie kybernetické bezpečnosti EU je budovat odolnost vůči kybernetickým hrozbám a zajistit, aby občané a podniky mohli ke svému prospěchu využívat důvěryhodné digitální technologie. V aktu EU o kybernetické solidaritě předložila konkrétní opatření, která Unii umožní reagovat na hrozby a útoky. Je všeobecně známo, že v oblasti kybernetické bezpečnosti chybí vyšší stovky tisíc specialistů.
Významnou součástí měsíce října byl Festival bezpečného internetu, pořádaný NÚKIB. Motto letošního ročníku bylo „Chraň svůj digitální svět“. Do organizace se zapojili partneři ze státní i soukromé sféry, univerzit či profesních a nevládních organizací. Jeho součástí byla i národní soutěž v kybernetické bezpečnosti pro mladé ve věku od 9 do 24 let, plakátová kampaň a osvětové semináře zaměřené na seniory nebo přednášky o bezpečnosti v on-line prostoru pro širokou veřejnost. Festival nabídl bohatě různorodý program rozdělený do čtyř hlavních kategorií. První z nich byla Posilujeme společnost, kde se uživatelé seznámili, jak se chránit v kyberprostoru. Druhá kategorie, Pomáháme expertům, byla zaměřena na odborníky v IT. Třetí kategorie, Hledáme talenty, inspirující k úspěšné kariéře v oblasti kybernetické bezpečnosti a poslední kategorie, Podporujeme lektory, motivující učitele a lektory k překonávání výzev při vzdělávání v kyberbezpečnosti.
Zvláštní pozornost byla věnována seniorům, kteří patří v on-line prostoru mezi nejohroženější skupiny. Jádrem aktivit bylo lépe objasnit seniorům moderní hrozby v kyberprostoru, ale také je učit způsoby efektivní ochrany.
Je důležité v těchto aktivitách pokračovat. Kritická infrastruktura státu, instituce, firmy, jednotlivci musí být nepřetržitě chráněni, součástí a základem bude i nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který je aktuálně projednáván v poslanecké sněmovně.
-javtk-