Dnešní doba spěje k tomu, že ten, kdo se neochrání v digitálním prostoru, ať už jsou to jednotlivci, rodiny, nebo majitelé firem, je vystavený extrémnímu nebezpečí hackerského útoku. Aktuální téma je to i pro Janu Havrdovou, viceprezidentku Hospodářské komory a prezidentku České komory fitness a Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz. Digitální bezpečnost považuje nejen za průřezové téma napříč všemi obory, ale také za nezbytnou investici do bezpečného podnikání.
Vy jako prezidentka České komory fitness jste využila pro své zabezpečení nové české řešení IcyBear. Jaká je vaše první zkušenost?
IcyBear je produkt, který mě zaujal svou komplexností a svým dlouhodobě udržitelným způsobem služby. Kromě toho, že mám nainstalovanou aplikaci, tedy, řekněme, samotné softwarové řešení, mám k tomu jako uživatelka i sadu dalších služeb, které IcyBear nabízí. Z mého pohledu je důležitá jistota, že někde na pozadí běží nepřetržitý monitoring procesů, které se u mě v počítači dějí a mohly by představovat digitální hrozbu. Aktivně se chránit mi přijde jako velmi důležité a rozumné, a hlavně nezbytné z hlediska rychlého rozvoje technologií a prakticky nepřetržitého života v online prostředí.
To, že využíváme IcyBear na počítačích i v mobilních telefonech, považuju za investici do budoucna a za službu, která nás bude dlouhodobě chránit. Máme historicky zkušenost s napadenými stránkami, škody byly obrovské, v některých případech dokonce nenapravitelné. Kybernetickou bezpečnost proto považuji za velice důležitou.
Většina lidí si myslí, že je vzdálený monitoring logů může špehovat, a takové služby se bojí. Co si o tom myslíte?
Kybernetická bezpečnost je velmi sofistikované téma. Běžný uživatel, jako jsem třeba já, nedokáže domyslet všechna rizika a hrozby. Proto je pro mě velmi důležitá služba, kterou zaplatím, nechám si nainstalovat a pak se chovám dál normálně. Myslím si, že hlavní moment je získat v danou službu důvěru. Je potřeba pochopit, že IcyBear není další antivir, který máte v počítači, ale že je to služba mnohem komplexnější.
Proto jsem si nechala vysvětlit, jak tato ochrana funguje, a určitě se v této oblasti budu dál vzdělávat. Je třeba alespoň uživatelsky chápat, v čem spočívají hrozby a jak jim předcházet i vlastním chováním. Dnes už vím, že IcyBear není jen antivir, ale je to kombinace x různých funkčních platforem, toho nejlepšího, co na světovém trhu v tuto chvíli je.