Na to, jak se daří společnosti AXENTA po loňské akvizici společností UNIS COMPUTERS se zeptal šéfredaktor vydavatelství AVERIA LTD. Petr Smolník ředitele společnosti Ing. Lukáše Přibyla.
V loňském roce koupila společnost UNIS COMPUTERS společnost AXENTA. Jak se vede pod novým vedením společnosti AXENTA a jakými kroky se bude ubírat směrování AXENTY jako takové? ( kyberbezpečnost, SOC, cloud security, datová centra apod.)
Pod novým vedením se společnosti AXENTA a.s. daří výborně. Ono to totiž není až tak nové vedení, protože s managementem společnosti UNIS COMPUTERS, a.s. se známe léta a léta spolupracujeme na projektech. Takže to byla správná fúze se správnými lidmi.
Co se týče našeho dalšího směřování, tak zůstávají naše dva základní pilíře služeb, a to implementace a následný servis monitorovacích řešení pro kybernetickou bezpečnost a dále služba Security Operation Centra. Ve spolupráci se společností UNIS COMPUTERS připravujeme nabídku dalších řešení a služeb pro naše společné zákazníky na cloudovou kybernetickou bezpečnost a bezpečnost datových center. A pár projektů z těchto oblastí jsme již začali realizovat.
Ale neobohacujeme se nejenom my, ale i kolegové v UNIS COMPUTERS začali nabízet a pracovat na projektech, které již obsahují správné nastavení kybernetické bezpečnosti.
Zkrátka, spolupracujeme tak, jak jsme si to přáli, představovali a vytyčili.
Bude AXENTA z dlouhodobého záměru obchodních aktivit pouze na CZ a SK trzích, nebo je její záměr širší a budete se v budoucnu zaměřovat také směrem mimo výše uvedené státy? Pokud ano, které země budou pravděpodobné pro rozvoj vašich aktivit?
Zatím se zaměřujeme na CZ a SK trh, kde máme již zavedené jméno. A přiznám se, že práce je tolik, že ani nevíme, kam dřív skočit.
Specifika trhů kolem ČR a SR jsou daná místními zákonnými úpravami a také trhem. Neznáme ani jedno a tudíž v dohledné době 3 let neplánujeme rozvoj aktivit mimo hranice ČR a SR.
S jakými značkami a technologiemi aktuálně rozvíjíte spolupráci ? A máte v plánu přidávat nové vendory a technologie? Pokud ano jaké?
Vezmu to popořadě. Od každé technologie (Log Management, Flow monitoring, SIEM, VA/VM, PIM/PAM, EDR, atd.) zastupujeme vždy několik výrobců. Přináší to našim zákazníkům přidanou hodnotu v tom, že vždy pro každého z nich volíme řešení tzv. na míru. Na míru, co do flexibility a dalšího rozvoje, a na míru, co se týká ceny.
Z tohoto „poolu“ technologií a výrobců vybíráme pro každé řešení a občas se stane, že potřebujeme doplnit nějakou novinku nebo chybějící technologii, a pak se do toho vrhneme a přidáme novinku. Naposledy to bylo řešení EDR od výrobce ESET, kde jsme se během dvou let stali partnerem ESETu s přidanou hodnotou. Dnes pomáháme jiným partnerům EDR od ESETu správně nasadit tak, aby byl zákazník spokojen.
Plánujete také nábor nebo výchovu nových cyber security manažerů, nebo jiných pozic? Je to v dnešní době, kdy lidé se zaměřením na kybernetickou bezpečnost chybí, vůbec možné?
Pracujeme intenzivně ve spolupráci s Network Monitoring Clusterem, Masarykovou univerzitou a Střední školou Čichnova na edukaci žáků středních a vysokých škol. Tuto spolupráci si můžete představit jako participaci na výuce, stáže a v neposlední řadě máme v našich řadách mnoho studentů ze zmíněných škol již zaměstnaných. A musím říct, že jejich schopnosti a disciplína jsou v mnohých případech až příkladné.
Co se týče výchovy a vzdělávání spíše manažerských pozic v oblasti kybernetické bezpečnosti, tak tady nemáme moc prostor někoho vzdělávat. Jednak je to záležitost spíše institucí, než firem a jednak je to běh na dlouhou trať a velmi odborná věc. Přece jen se musíme věnovat i businessu, nejenom filantropii.