Útoky hrubou silou a zneužití známých zranitelností patří mezi nejčastější způsoby, jakými se útočníci snaží proniknout do prostředí napadených organizací. Dělo se tak při šesti z deseti (63 %) kybernetických útocích vyšetřovaných týmem Kaspersky Global Emergency Response. Z jeho analytické zprávy Incident Response Analytics Report vyplývá, že pouhé zavedení vhodné politiky správy záplat snižuje riziko incidentů o 30 % a politika silných hesel snižuje pravděpodobnost úspěšného napadení o 60 %.
Důležitost pravidelného záplatování a aktualizací softwaru, stejně jako používání silných hesel, je všem, kteří kybernetické bezpečnosti alespoň trochu rozumí, dobře známá. Tyto aspekty však bývají přesto v mnoha organizacích zanedbávány, což nabízí útočníkům příležitost proniknout do systému firmy. Proto se na bezpečnostní problémy s hesly a nezáplatovaným softwarem zaměřuje drtivá většina počátečních fází pokusů o získání přístupu.
Útoků hrubou silou meziročně přibylo víc než dvojnásobně
Analýza anonymizovaných dat z případů reakce na incidenty (IR) ukazuje, že nejčastěji používaným výchozím prostředkem pro průnik do firemní sítě je útok hrubou silou, což jsou pokusy o uhádnutí přístupového hesla systematickým testováním všech možných kombinací. Ve srovnání s předchozím rokem podíl útoků hrubou silou prudce vzrostl z 13 % na 31,6 %. Pravděpodobně se tak stalo v důsledku pandemie a rozmachu práce na dálku. Druhým nejčastěji zaznamenaným typem útoku je zneužití zranitelnosti s podílem 31,5 %. Průzkum ukázal, že pouze v několika málo incidentech byly využity zranitelnosti z roku 2020. V ostatních případech útočníci využili starší nezáplatované zranitelnosti, například CVE-2019-11510, CVE-2018-8453 a CVE-2017-0144.
Více než polovina všech útoků, které začaly nebezpečnými e-maily, hrubou silou a zneužitím externích aplikací, byla odhalena v řádu hodin (18 %) nebo dnů (55 %). Některé z těchto útoků však trvaly mnohem déle – v průměru až 90,4 dne. Zpráva ukazuje, že útoky využívající na počátku hrubou sílu jsou teoreticky snadno odhalitelné, ale v praxi jich byl jen zlomek odhalen dříve, než napáchaly nějaké škody.
Nestandardní situaci je třeba rozpoznat už v rané fázi a jednat
I když se na první pohled zdá, že prevence útoků hrubou silou a včasná implementace aktualizací softwaru nepředstavují pro profesionální tým kybernetické bezpečnosti žádnou potíž, v praxi je stoprocentní eliminace těchto problémů prakticky nemožná.
Chcete-li minimalizovat pravděpodobnost průniku do vaší infrastruktury, zvažte následující doporučení:
- Zaveďte politiku silných hesel, včetně vícefaktorového ověřování (MFA) a nástrojů pro správu identit a přístupu.
- Zajistěte nekompromisní správu záplat a realizaci nápravných opatření pro veřejně přístupné aplikace. Pravidelné aktualizace od dodavatelů softwaru pro odstranění zranitelných míst, skenování zranitelnosti sítě a instalace záplat jsou pro bezpečnost firemní infrastruktury klíčové.
- Udržujte dostatečně vysokou úroveň znalostí zaměstnanců o bezpečnostních hrozbách. Zajištění komplexních a účinných školicích programů pro zaměstnance pořádaných specializovanými firmami je vhodným způsobem, jak ušetřit čas IT oddělení a dosáhnout dobrých výsledků.
- Kromě dalších opatření implementujte také řešení pro ochranu koncových bodů, které dokáže rychle odhalit a potlačit hrozící nebezpečí. Využívání pokročilých bezpečnostních služeb umožňuje firmám snížit náklady spojené s útoky a předcházet nepříjemným následkům.
TZ
@RadekVyskovsky