Pokud vlastníte chytrý vysavač Roomba, určitě jste se někdy zajímali, jak funguje. Starší modely byly vybaveny pouze infračervenými senzory, které rozpoznávaly stěny a jiné pevné překážky a po podlaze se pohybovaly podle vcelku jednoduchého algoritmu ve spirálách a typicky rovnoběžně podél stěn.
S vydáním modelu Roomba 980 v roce 2015 se ale malí roboti stali mnohem chytřejšími. Nově přítomná kamera v kombinaci s cloud computingem umožnila implementaci simultánního mapování a lokalizace, principiálně stejného technologického řešení, v angličtině známého jako Simultaneous localization and mapping (SLAM), díky kterému se po silnicích pohybují autonomní vozidla.
Jedním z důsledků je mnohem efektivnější plánování trasy vysávání a dosažení větší čistoty. Z hlediska IT a bezpečnosti je zajímavým důsledkem, že každý robot sbírá vysoké množství informací – o rozměrech všech pokojů, míru jejich pravidelného znečištění nebo množství a rozmístění nábytku, který pro robota slouží jako vizuální orientační body – z nichž vytváří unikátně detailní, pravidelně aktualizované mapy soukromých prostor.
Colin Angle, CEO společnosti iRobot, v červencovém rozhovoru pro Reuters uvedl, že jako jednu z cest, kterými by se společnost mohla vydat, vidí prodej anonymizovaných dat dalším hráčům na poli IoT. Zájem předpokládá u obrů typu Amazon.com, Apple Inc, Alphabet, ale i u menších startupů. Právě Amazon má k potencionálně velmi přínosnému obchodu, pro obě strany, blízko – už od roku 2016 poskytuje společnosti iRobot cloudové služby. Spolupráce také přinesla integraci vysavačů Roomba s virtuálním asistentem Alexa, což zatím uživatelům umožňuje naučit své vysavače vlastním chytrým příkazům. Zpřístupnění map Amazonu by pro vlastníky obou přístrojů pravděpodobně znamenalo vývoj řady nových, unikátních funkcí a mnohem přesnější cílený marketing.
Vize se ale stala terčem varovných komentářů ochránců práva na soukromí. Podle současných podmínek použití produktů iRobot sice společnost drží výhradní právo sdílet veškerá data s partnery třetích stan, podle Erka Koivunena, Chief Information Officer ve společnosti F-Secure, specializující se na ochranu soukromých dat pro business i domácnosti, iRobot ale nedokáže věrohodně zajistit úplnou anonymizaci dat, čímž se může dosta do rozporu s Obecným nařízením o ochraně osobních údajů Evropské unie (GDPR), jež zanedlouho vstupuje v účinnost a podle kterého nelze, bez výslovného souhlasu uživatelů, sbíraná osobní data využívat k jinému, než původnímu účelu.
„Personal data shall be …. (b) collected for specified, explicit and legitimate purposes and not further processed in a manner that is incompatible with those purposes; further processing for archiving purposes in the public interest, scientific or historical research purposes or statistical purposes shall, in accordance with Article 89(1), not be considered to be incompatible with the initial purposes (‘purpose limitation’),“ výňatek z GDPR, článku V, převzatý z F-Secure.
Běžný uživatel ale nebude filosofovat nad střetem svého práva na soukromí a práva společnosti iRobot na svobodu podnikání a zpravidla odsouhlasí jakékoli podmínky použití, které se mu dostanou do rukou, a to i když si bude vědom všech existujících rizik. Vysavače Roomba jsou přitom jenom jedním z mnoha případů chytrých zařízení, která sbírají kvanta osobních dat a u kterých není hranice mezi soukromím uživatelů a vlastnictvím výrobce či provozovatele vůbec jasná. Jisté je, že EU bude v těchto případech stát spíše na straně uživatelů a podmínky použití konkrétních produktů a služeb, spolu s některými principy jejich fungování, se budou muset měnit.
Autor: Vojtěch Bínek